Великолепна Сърбия покори Европа! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на Сърбия стана европейски шампион за втори път в историята си след 2001 година. Възпитаниците на селекционера Игор Колакович победиха Италия с 3:1 (17:25, 25:20, 25:23, 26:24) във финала на шампионата на Стария континент, игран тази вечер в зала "Винерщадт Хале" в австрийската столица Виена. Също така двата отбора се класираха за Световната купа в Япония през ноември, където ще бъдат разпределени първите олимпийски визи.

Срещата започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Сърбия - 8:7 след мощна атака на Никола Ковачевич. Постепенно италианците обърнаха до 13:10 в своя полза след атака в аут на Марко Подрасчанин и ас на Луиджи Мастранджело, което накара сръбският наставник Игор Колакович да вземе тайм-аут. Въпреки това втората пауза дойде при 16:12 за "Скуадра адзура" след поредна мощна атака на Михал Ласко. Италианският тим продължи със силната си игра и резултатът стана 20:15 след страхотна блокада на Мастранджело. Независимо от опитите на сърбите да изравнят резултат не помогнаха и разликата се запази до 22:17. В крайна сметка Италия спечели спокойно гейма с 25:17 след атака на Иван Зайцев и нова блокада на Мастранджело.

За разлика от първата част в началото на втората "плавите" дръпнаха бързо с 2:0 след атаки на Никола Ковачевич и звездата на Иван Милкович. Италия съумя да изравни при 5:5 след два аса на Мастранджело. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за Сърбия след атака и блокада на Драган Станкович. Преднината на сръбските волейболисти нарасна до 14:9 след две поредни силни атаки на Милкович, а прекъсването дойде при 16:12 след грешка от сервис на Мастранджело. Двата отбора продължиха равностойно до 20:16, след което Сърбия затвори гейма в своя полза при 25:20 след сервис в аут на Кристиан Савани.

Момчетата на Игор Колакович продължиха със силната си игра, като поведоха с 4:1 след успешни атаки на Милкович, Ковачевич и Марко Подрасчанин, а техническата пауза дойде при 8:5 след атака в аут на Михал Ласко. За пореден път двата състава заиграха равностойно до 16:14 след блок-аут на Никола Ковачевич. Постепенно Италия успя да стигне до равенство при 17:17 след два блок-аута на Кристиан Савани. Равенството се запази до 20:20, след което Сърбия си върна преднината при 22:20 след блокада на Ковачевич. Последва ново изравняване на резултата при 23:23 след нови две успешни атаки на Савани. Все пак геймът отиде при сърбите - 25:23 след блок-аут на Ковачевич и ас на влезлия като резерва Милош Терзич.

След равностойното начало на четвъртата част "Скуадра адзура" поведе с 5:3 след блокади на Кристиан Савани и Луиджи Мастранджело, а техническата пауза дойде при 8:5 след спорна точка на Савани. Сърбите постепенно изравниха при 13:13 след грешка на Мастранджело и ас на Марко Подрасчанин. Прекъсването, което взе Мауро Беруто, даде ефект и Италия отново дръпна с 16:14. При 17:14 и спорен блок-аут на Милош Никич главният съдия Франс Лодерус даде жълт картон на италианския наставник Беруто и резултата стана 17:16. Въпреки последвалото равенство при 17:17 Италия си върна преднината при 19:17 след ас на Савани. Последва ново изравняване на резултата при 19:19, след което "плавите" дори поведоха с 20:19 след две страхотни атаки на звездата Иван Милкович. Независимо от тайм-аута за Мауро Беруто последва ас на влезлия като резерва Милан Рашич и 21:19. "Адзурите" за пореден път стигнаха до ново равенство при 21:21 след атаки на Савани и Михал Ласко. Двата отбора се "захапаха" здраво до 24:24, след което Сърбия спечелиха гейма с 26:24 след контра на Милкович и ас на влезлия като резерва Милош Терзич, а с това мача с 3:1 и европейската титла.

Иван Милкович закономерно бе най-полезен за новите европейски шампиони с 18 точки (1 ас и 46% ефективност в атака), а Никола Ковачевич добави 14 точки (1 блок, 48% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) за успеха. За тима на Италия капитанът Кристиан Савани реализира 20 точки (2 блока, 1 ас, 74% ефективност в атака и 16% перфектно посрещане), но и неговите усилия се оказаха недостатъчни.

ИТАЛИЯ - СЪРБИЯ 1:3 (25:17, 20:25, 23:25, 24:26)

ИТАЛИЯ: Луиджи Мастранджело 13, Михал Ласко 16, Иван Зайцев 7, Кристиан Савани 20, Драган Травица 3, Емануеле Бирарели 1 - Андреа Бари-либеро (Симоне Пароди 6, Габриеле Маруоти, Симоне Бути 4)
Старши-треньор: Мауро Беруто
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 14, Владо Петкович 1, Драган Станкович 7, Милош Никич 10, Иван Милкович 18, Марко Подрасчанин 10 - Никола Росич-либеро (Милош Терзич 2, Милан Рашич 1, Михайло Митич)
Старши-треньор: Игор Колакович.

ФОТОГАЛЕРИЯ от ФИНАЛА на ЕВРО 2011 - СЪРБИЯ - ИТАЛИЯ 3:1 - ТУК!!!