Северозападна Трета лига: Севлиево - Академик (Свищов) 1:0

Фалстарт за България след 3 мачбола срещу Словакия! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

България започна с фалстарт участието си на европейското първенство по волейбол за мъже в Австрия и Чехия, след като падна от Словакия с 2:3 (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 15:17) в първия си мач от Група D, който се игра в зала "О2 Арена" в Прага.

Възпитаниците на Радостин Стойчев допуснаха да им бъде поведено с 0:2, след което изравниха до 2:2 гейма. В тайбрека Владо Николов, Матей Казийски и компания имаха на 3 пъти възможност да спечелят мача при 14:12, 14:13 и 15:14, но не се възползваха. Словакия затвори срещата си още при първия си мачбол и спечели тайбрека със 17:15 след атака на Лукаш Дивис и мача с 3:2 гейма.

Волейболистите на България поведоха с 2:1 след остра атака на Теодор Тодоров през центъра. Отново Еър Теди направи 3:2 с подобна бърза атака. Двойна блокада на Владимир Николов и Виктор Йосифов - 4:2. Нова блокада на Йосифов срещу Емануел Кохут и 6:3. Тук Емануеле Дзанини взе прекъсване за Словакия. Нов български троен блок и възпитаниците на Радостин Стойчев дръпнаха с 8:4 при първото техническо прекъсване. След него последваха 3 поредни точки за словаците. Лукас Дивис изравни за 9:9. Словакия успя да поведе с 10:9 след нова атака на Дивис. Блокада на Томаш Кмет и победителите в Европейската лига през 2011 поведоха с 12:10. Радостин Стойчав взе прекъсване за България, но и след него момчетата на Емануеле Дзанини продължиха да играят силно. Две поредни атаки през центъра на Томаш Кмет и Словакия поведи с 14:12. Последва ас на Мартин Немец и 15:12. Българските волейболисти намалиха до 14:15, но Мартин Немец направи 16:14 за Словакия при второто техническо прекъсване. България изравни до 16:16 след технична атака на Матей Казийски. Отново Матей Казийски даде преднина на България след мощна атака по късия диагонал - 17:16. Тук Дзанини взе второто си прекъсване в гейма. Мартин Немец изравни до 17:17. Владо Николов изведе България отново напред в резултата при 18:17, но Томаш Кмет изравни за 18:18. България поведе с 20:19 след сервис в аут на Дивис. Неразбирателство в тима ни и 20:20. Словакия поведе с 22:20 след атаки на Мартин Немец и Емануел Кохут. България изравни при 23:23 след мощен сервис на Владо Николов и контраатака на Тодор Алексиев. Последва ас на Владо Николов и геймбол за България при 24:23. Владо Николов изпрати топката в мрежата при последвалото изпалнение на начален удар - 24:24. Марти Сопко и Мартин Немец забиха две поредни атаки и Словакия затвори първата част с 26:24.

Костадин Гаджанов замени Теодор Тодоров в началото на втората част. България поведе с 3:2 след технична атака на Матей Казийски. Отново Матей Казийски направи 5:3. Атака на Мартин Сопко и пусната топка на разпределителя Бранислав Складани доведе до равенство 6:6. България поведе при първото техническо прекъсване с 8:7 след сервис в мрежата на Емануел Кохут. Словакия поведе при 10:9, но Тодор Алексиев бързо изравни след технично отиграване за 10:10. Словаците отново излязоха напред с 12:11 след мрежа на Виктор Йосифов. Владо Николов изравни за 12:12, а Матей Казийски за 13:13. При 13:14 Цветан Соколов смени Владо Николов. Аут на Мартин Сопко и 14:14. Блокаут на Цветан Соколов и България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Мартин Сопко изравни за 16:16. Равенството се запази до 20:20, след което Мартин Сопко изведе Словакия напред с 22:20. Матей Казийски изравни резултата при 23:23. Последва прекъсване за Словакия взето от Емануеле Дзанини. Единична блокада на Костадин Гаджанов и България стигна до геймбол при 24:23. Мартин Немец изравни за 24:24. Цветан Соколов направи 25:25, но две поредни успешни атаки на Лукаш Дивис и Словакия спечели и втората част с 27:25.

Третата част започна равностойно до 4:4, след което две поредни български непредизвикани грешки дадоха аванс на Словакия - 6:4. Ас на Мартин Сопко изведе словаците напред с 4 точки при 8:4. Възпитаниците на Емануеле Дзанини увеличиха преднината си до 6 точки при 11:5.
Тук Тодор Скримов смени Тодор Алексиев и веднага реализира за 6:11. Скримов застана на сервис и записа отлична серия благодарение, на която България съумя да изравни след 6 поредни токи при 11:11 след атака на Владо Николов. Словакия поведе с 15:14 след блокаут на Мартин Немец. Последваха две грешки на словаците и България дръпна с 16:15 при второто техническо прекъсване. Матей Казийски заби ас веднага след подновяването на играта 17:15. България поведе с 18:16, но Емануел Кохут изравни за 18:18. Виктор Йосифов заби през центъра за 19:18. Мартин Сопко изравни при 20:20 и после направи 21:20 а Словакия. България пак поведе с  22:21 след атака в аут на Мартин Немец. Томаш Кмет изравни до 22:22 след атака през центъра. Матей Казийски с мощна атака изведе България до геймбол при 24:23. В следващото разиграване Тодор Скримов заби в аут - 24:24. Блокаут с много сила на Владо Николов и втори геймбол за България в 3-ата част 25:24. Резервата Георги Братоев би сервис-флот, който затрудни словаците и след него българската блокада донесе точка за 26:24.

България поведе с 4:2 в началото на 4-ия гейм след блок на Гаджанов и атака на Казийски. Нова успешна блокада на Гаджанов и 6:3 за България. Ас на Матей Казийски доведе резултата до 7:3 за България. Владо Николов и компания поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване след сервис в мрежата на Мартин Немец. Ас на Владо Николов и 11:6. Нова пусната топка на Владо Николов и 12:6. Словакия взе прекъсване, но веднага след него отново Владо Николов заби поредния си ас за 13:6. Матей Казийски атакува мощно и България поведе с 16:10 при второто техническо прекъсване. Ас на Матей Казийски и 19:11 за България. Владо Николов направи 20:13. Нов Ас на Владо Николов и 23:14. Селекционерът на България Радо Стойчев даде почивка на Андрей Жеков и Владо Николов, които бяха заменени от Георги Братоев и Цветан Соколов. Словакия се възползва и записа серия от 4 поредни точки до 18:23. В крайна сметка България затвори 4-ата част с 25:19.

Началото на тайбрека бе равностойно, като и двата отбора реализираха успешно атаките си до 7:7. Малко преди това Тодор Алексиев замени Тодор Скримов. Словакия излезе напред при техническото прекъсване, след като момчетата на Емануеле Дзанини хванаха на блокада атака на Тодор Алексиев. След подновяването на играта Бранислав Складани заби ас - 9:7 за Словакия. Тук Радо Стойчев върна в игра Тодор Скримов. Последва много технична точка на Владо Николов и аут в атаката на Лукаш Дивас - 9:9. Словаците излизаха напред в резултата при 10:19 и 11:10, но България изравни при 11:11 след грешка на Томаш Кмет. На началния удар застана Виктор Йосифов, който го изпълни брилянтно, затрудни посрещането на словаците и Матей Казийски записа нова точка за България след контраатака - 12:11. Йосифов изпълни още един перфектен сервис, след който Казийски направи блокада 13:11. Мощна атака на Матей Казийски изведе България до мачбол при 14:12. Мартин Сопко намали до 13:14 след блокаут. Тройна блокада спря Матей Казийски при втория мачбол за България - 14:14. Мартин Сопко би сервс в мрежата и 15:14 и трети мачбол за България. Лукаш Дивис изравни при 15:15. Томаш Кмет хвана на блок атака на Тодор Скримов 16:15 за Словакия. Следващото разиграване бе завършено от Лукаш Дивис и Словакия спечели тайбрека със 17:15 и мача с 3:2 гейма.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 2:3 (24:26, 25:27, 26:24, 25:19, 15:17)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Владимир Николов 18 (4 аса, 1 блок), Матей Казийски 28 (4 аса, 2 блока), Тодор Алексиев 10, Теодор Тодоров 2, Виктор Йосифов 11 (7 блока) - Владислав Иванов-либеро (Георги Братоев, Костадин Гаджанов 4 (3 блока), Цветан Соколов 4, Мартин Божилов-либеро, Тодор Скримов 3)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Треньор: Камило Плачи
СЛОВАКИЯ: Бронислав Складани 3, Мартин Немец 33 (2 аса, 3 блока, 60% ефективност в атака), Лукаш Дивис 26 (2 блока, 53% ефективност в атака), Мартин Сопко 23, Емануел Кохут 9, Томаш Кмет 7 - Роман Ондрушек-либеро (Юрай Затко 1, Петер Михалович, Рихард Немец, Роберт Хупка)
Старши-треньор: Емануеле Дзанини
Треньор: Марко Фенолио.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - СЛОВАКИЯ 2:3 - ТУК!!!