Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

България на финалите на Световната лига!

България отново ще играе на финали на Световната волейболна лига за мъже! Това стана факт тази вечер, въпреки че българските волейболисти допуснаха загуба от Русия с 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 11:15) в последния си мач от Група В, който се игра в зала "Конгресна" на ДКС във Варна пред около 5500 зрители. Най-важното от този двубой беше, че България спечели 2 гейма и заветната 1 точка, която бе необходима на тима ни, за да не е най-слабият втори отбор от всички групи.

Така възпитаниците на Радостин Стойче се класираха за Final 8 в полските градове Сопот и Гданск от 6 до 10 юли. Сигурни отбори финалисти са вече световните шампиони от Бразилия, домакините от Полша, Русия, Италия и Аржентина. Очаква се и САЩ утре да спечели срещу Пуерто Рико категорично и да се присъеди към финалистите. Битката за последното 8-о място за финалите е между Куба и Сърбия.

Русия започна вихрено мача и поведе с 5:1 след мощна атака на Тарас Хтей. Това принуди Радостин Стойчев да вземе прекъсване. И след него обаче Русия контролираше играта в мача и "Сборная" дръпна с 8:4 при първото техническо прекъсване след нова атака на Хтей. Разликата нарасна на 6 точки в полза  на Русия при 13:7. Матей Казийски намали до 9:14, но Русия задържа разликата от 6 точки при второто техническо прекъсване след ефективна тройна блокада срещу Тодор Алексиев - 16:10. Алексиев се реваншира за 11:17. Отново Тодор Алексиев направи 12:18. При 13:20 дебют в официален мач за националния отбор на България направи второто либеро на състава ни Мартин Божилов, който замени Тодор Алексиев. Спокойно Русия поведе с 22:14, а Радостин Стойчев взе прекъсване, което обаче не даде желания резултат. Русия затвори първата част с повече от категоричното 25:14...

Българските волейболисти стартираха по-добре втората част и съумяха да поведат с 4:3 след 3 поредни отлични атаки на Тодор Алексиев. Последваха 5 поредни точки… за Русия, а 3 от тях постигна капитанът Тарас Хтей - 8:4. При 9:4 за Русия в игра за България се появи капитанът Владимир Николов, който замени Цветан Соколов. Максим Михайлов направи 10:5, а Денис Бирюков 11:5. Разликата нарасна на 6 точки при 13:16 след атака на Дмитрий Мусерский. Владо Николов намали с мощна атака по правата до 9:14. Грешка на Сергей Гранкин при разпределянето донесе 10:14. Два поредни единични блока на Теодор Тодоров и България намали до 13:15.  Русия направи 16:13 след поредица от грешки в полето на България. Матей Казийски намали до 17:19, а атака в аут на Михайлов намали преднината до 1 точка - 18:19. Пусната топка от Сергей Гранкин и 21:19 за Русия. Владо Николов изравни за 21:21. Две атаки в аут на Тарас Хтей и на Максим Михайлов и България поведе с 23:21. Страхотна блокада на Виктор Йосифов изведе националите до гейм-бол при 24:22. Мощна атака на Тодор Алексиев и България затвори гейма с 25:23.

Русия поведе още в началото на 3-тата част с 3:1 след атака на Дмитрий Мусерский. Максим Михайлов направи 5:2. България изравни при 7:7 след страхотен блок на Андрей Жеков срещу атака на Тарас Хтей. Равенството се запази до 10:10, след което руснаците поведоха с 12:10. Тук Радостин Стойчев взе прекъсване. Владо Николов намали до 11:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Русия след атака на Хтей. Александър Волков застана на сервис, а Русия дръпна с 20:13. Радо Стойчев взе прекъсване, но след него Волков записа ас - 21:13. Без никакви проблеми Волков и компания затвориха 3-тия гейм с категоричното 25:13.

Цветан Соколов замени Владо Николов в началото на 4-тия решаващ гейм. Ас на Динис Бирюков даде преднина на Русия от 4:2. Тодор Алексиев намали до 4:5, а Цветан Соколов до 5:6. Последваха 2 бързи точки за "Сборная" втората, от която с мощна атака на Мусерский през центъра. Цветан Соколов намали до 6:9 с атака по правата. Разликата нарасна на 5 точки при 11:6. Две грешки на руснаците и България намали до 8:11. Тошко Алексиев много технично направи 9:11 след мощен сервис на Матей Казийски. Владимир Алекно взе прекъсване, след което Бирюков атакува в аут 10:11. В игра се появи Христо Цветанов на мястото на Виктор Йосифов. Максим Михайлов направи ас - 13:10. Цветан Соколов намали до 12:13 и 13:14. Техничен блокаут на Тарас Хтей и Русия поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. България изравни при 16:16 след фантастичен единичен блок на Теодор Тодоров. Дмитрий Мусерский с мощна атака в центъра направи 18:16. Цветан Соколов намали до 17:18 с мощна атака по правата. Ас на Теодор Тодоров доведе до равенство 18:18. Цветан Соколов изравни отново за 19:19. С много лек и премерен удар Соколов направи 20:19. Матей Казийски изведе България напред с 3 точки при 22:19. Ас на Мусерский и 21:22. България спечели така важния 4-ти гейм с 25:22 след единичен блок на Цветан Соколов. Така България си осигури участие на финалите на Световната лига в Гданск от 6 до 10 юли.

Тайбрекът започна ударно за отбора на Русия, който поведе с 4:1 и 5:2. "Сборная" дръпна с 5 точки при техническото прекъсване 8:3. Владо Николов се завърна в игра и намали до 5:9. Матей Казийски направи 6:9. Тарас Хтей увеличи разликата до 11:7 за Русия. Блок на Матей Казийски и 9:11. Отново Матей Казийски реализира за 11:12. При следващия сервис Матей прати топката в мрежата - 11:13. Последва феноменален ас на Максим Михайлов и мач-бол за Русия при 14:11. Тошко Алексиев намали до 12:14, но Максим Михайлов записа последната точка в мача - 15:12 в тайбрека и 3:2 гейма за Русия в мача.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 11:15)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Цветан Соколов 14, Матей Казийски 12, Тодор Алексиев 15, Теодор Тодоров 5, Виктор Йосифов 1 - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Георги Братоев, Николай Пенчев, Владимир Николов 6, Христо Цветанов 1)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Треньор: Камило Плачи
РУСИЯ: Сергей Гранкин 3, Максим Михайлов 20, Тарас Хтей 15, Денис Бирюков 14, Александър Волков 11, Дмитрий Мусерский 19 - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних, Хачатур Степанян)
Старши-треньор: Владимир Алекно
Треньор: Олег Молибога.

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 - ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 3:1 - ТУК!!!