Европейски хеттрик за Матей Казийски, Радо Стойчев и БГ Тренто! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Звездата на българския волейбол Матей Казийски и съотборниците му от Трентино БетКлик (Тренто) спечелиха за исторически трети пореден път европейската Шампионска лига. Възпитаниците на Радостин Стойчев надиграха руския гранд Зенит (Казан) с 3:1 (25:17, 20:25, 25:23, 25:20) във финала, игран тази вечер в препълната със 7500 зрители зала "Пала Онда" в Болцано (Италия).

Настоящите шампиони тръгнаха отлично и бързо дръпнаха с 4:0 след атака-пайп и два контра блок-аута на Матей Казийски и аут на Николай Апаликов. Независимо от тайм-аута за Владимир Алекно и Зенит, последва нов блок-аут на Казийски. Техническата пауза пък дойде при 8:3 за трентинци след мощна атака на чешкия диагонал Ян Щокър. Разликата постепенно нарасна до 16:7 след сервис в аут на американския национал Уилям Приди, две контри на Ян Щокър и една през центъра на Емануеле Бирарели. Двата отбора продължиха равностойно до 21:12, след което третинци спокойно спечелиха гейма с 25:17 след блокада на бразилеца Риад Рибейро.

За разлика от първата част в началото на втората Зенит поведе с 3:1 след грешка на БГ Тренто и ас на опитния Сергей Тетюхин, но световните шампиони веднага изравниха при 4:4 след блок-аут на Ян Щокър и ас на Матей Казийски. Играта продължи точка за точка до 8:7 за руснаците след грешка от сервис на Хуанторена. Разликата набъбна до 10:7 след блокада на Александър Абросимов и ас на Максим Михайлов, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Преднината на Зенит продължи да расте до 13:8 след контра на Уилям Приди и нова блокада на Абросимов. Постепенно трентинци намалиха на 14:11 след атака на Щокър и ас на Казийски, а след това на 15:13 след нова атака на Щокър. Втората пауза дойде при 16:13 за възпитаниците на Владимир Алекно, след което Тренто намали при 16:15 след атака на Османи Хуанторена и блокада на Щокър и дори изравниха при 17:17 след аут на Михайлов. Последва ново равенство при 18:18, след което руският шампион отново поведе с 20:18 след грешка от сервис на Емануеле Бирарели и ас на Сергей Тетюхин. Въпреки прекъсването за Радо Стойчев разликата нарасна на 22:18 след нов ас на Тетюхин. Руските волейболисти без проблеми затвориха гейма при 25:20 в своя полза след колективна грешка на Тренто и изравниха на 1:1.

Третият гейм тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за Зенит след атака през центъра на Николай Апаликов. Постепенно преднината на руснаците нарасна до 13:10 след две успешни атаки на Максим Михайлов, но БГ Тренто веднага изравниха при 13:13 след бърза атака през центъра на Емануеле Бирарели и грешка на Михайлов. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 след поредна успешна атака на Михайлов. Трентинци за пореден път стигнаха до равенство при 17:17 след грешка при мрежата на Михайлов. Двата отбора се "захапаха" здраво до 21:21, след което момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 23:21 след блок-аут на Матей Казийски и мощен ас на Османи Хуанторена. Настоящите шампиони успяха да вземат гейма с 25:23 след блок-аут на Казийски и да поведат с 2:1.

След равностойното начало на четвъртия гейм Зенит поведе с 5:3 след блокада на Абросимов и грешка на Тренто, но домакините веднага изравниха при 5:5 след атака през центъра на Андреа Сала и контра на Ян Щокър. Играта продължи точка за точка до 8:7 за руснаците след атака през центъра на Апаликов. Разликата набъбна до 11:8 след атака на опитния Сергей Гранкин и аут на влезлия като резерва Цецо Соколов. БГ Тренто намали при 11:10 след мощна атака на Соколов и аут на Максим Михайлов, след което Уилям Приди получи жълт карт за успорване на съдийското решение и 11:11. Последва атака в аут на Тетюхин - 12:11 и прекъсване за Владимир Алекно. Въпреки това последваха контра на Османи Хуанторена и технично отиграване на Матей Казийски и 14:11. Техническата пауза пък дойде при 16:14 след успешна атака на Казийски. Преднината на "жълто-сините" нарасна до 20:16 след мощна атака на Цецо Соколов и страхотна блокада на Емануеле Бирарели. Разликата се запази до 23:19 след нова блокада на Бирарели. В крайна сметка шампионите защитиха титлата си след 25:20 след сервис в аут на Максим Михайлов и 3:1.

Матей Казийски стана най-резултатен в мача с 19 точки (2 аса, 61% ефективност в атак, 43% позитивно и 35% перфектно посрещане), а Османи Хуанторена (1 ас, 67% ефективност в атака, 44% позитивно и 32% перфектно посрещане) и Ян Щокър (58% ефективност в атака) добавиха по 15 точки за титлата на Тренто. Националът Цецо Соколов който влизаше няколко пъти като резерва се отчете с 2 точки (50% ефективност в атака). За тима на Зенит Максим Михайлов завърши със 17 точки (2 блока, 2 аса и 37% ефективност в атака).

По този начин трентинци се изравниха с руския ЦСКА (Москва) и италианския Модена, които също имат по три последователни титли. От друга страна Казийски и компания се изравниха по общ брой титли с румънските Рапид (Букурещ) и Динамо (Букурещ) и италианския Равена. По-рано днес, пък Динамо (Москва) спечели бронзовите медали, след като победи полския Ястжебски (Вегил) също с 3:1 гейма.

ТРЕНТИНО БЕТКЛИК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 3:1 (25:17, 20:25, 25:23, 25:20)
ТРЕНТО: Рафаел Де Оливейра, Ян Щокър 15, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 19, Османи Хуанторена 15, Риад Рибейро 4, Емануеле Бирарели 6 - Андреа Бари-либеро (Доре Дела Лунга, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 2, Андреа Сала 2, Лукаш Жигадло, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ЗЕНИТ: Лой Бол 3, Николай Апаликов 7, Сергей Тетюхин 9, Уилям Приди 1-, Александър Абросимов 13, Максим Михайлов 17 - Владислав Бабичев-либеро (Андрей Егорчев, Максим Пантелеймоненко 1, Алексей Черемисин, Алексей Обмочаев-либеро)
Старши-треньор: Владимир Алекно.

ФОТОГАЛЕРИЯ от ФИНАЛА - ТРЕНТО - ЗЕНИТ 3:1 - ТУК!!!

ФОТОГАЛЕРИЯ от ТРИУМФА на ТРЕНТО в БОЛЦАНО - ТУК!!!